Başvuru İşlemleri

İdari görev nedeniyle e-imza talebinde bulunulacak personel için, idari amirlikler tarafından Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na üst yazı ile e-imza talebi gönderilir. Yazının içeriğinde ilgili personelin TC no ve kurumsal eposta bilgileri de bulunur. Yazının değerlendirilmesinden sonra e-imza alımı için kurum onayı KAMUSM'ye iletilir. Sertifika alınacak personel epostasına gelen bilgilendirmeleri takip ederek başvuru formunu doldurup üretilmesi için kargo ile KAMUSM ye gönderir.

TÜBİTAK proje başvurusunda bulunacak akademisyenler için e-imza talepleri, yine idari amirlikler tarafından Başkanlığımıza üst yazı ile iletilir. Yazıda TÜBİTAK proje başvurunda kullanılacağı belirtilip proje no ve proje adı ile TC no ve kurumsal eposta bilgileri de bulunur. Yazının değerlendirilmesinden sonra e-imza alımı için kurum onayı KAMUSM'ye iletilir. Sertifika alınacak personel epostasına gelen bilgilendirmeleri takip ederek başvuru formunu doldurup üretilmesi için kargo ile KAMUSM ye gönderir

Süresi biten/bitecek e-imza sertifikalarının yenilemeleri için kurum onayı idari görevi devam eden personel için KAMUSM'ye iletilecektir. Diğer koşullarda yenileme işlemi yapılmayacaktır. (05.11.2020)

Kurum tarafından e-imza kurum onayı KAMUSM 'ye iletilen personelin başvuru yapması:
KAMUSM başvuru sahibinin eposta adresine başvuru yapabilmesi için "Başvuru Formu Erişim Parolası" gönderir. Bu parola ile NES başvurusunu aktif e-imzası olanlar (yenileme) "e-imzalı başvuru" yaparak tamamlar, aktif e-imzası olmayanlar "ıslak imzalı başvuru" ile işleme devam ederek başvuru formunu yazıcıdan çıkartır, ıslak imzalar ve aşağıdaki adrese kargo ile gönderir.
Adres:Kamu Sertifikasyon Merkezi TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi (İdari Bina) PK 74, Gebze 41470 KOCAELİ

E-postasına KAMUSM 'den eposta gelmeyen başvuru sahibi, https://basvuru.kamusm.gov.tr adresinden "NES Başvuru Formu Erişim Parolasını Gönder" linkinden tekrar parola isteyebilir.

* Hatalı bilgi beyanı sonrası üretilecek sertifikalar için sorumluluk başvuru sahibine aittir.
* Kamu SM gönderi numarasını SMS ve e-posta ile personele bildirir. Teslim edilecek sertifikanın nerede olduğu bu adresten takip edilebilir.
* İade olan sertifikalar için KAMUSM Çağrı Merkezi (444 5 576) aranarak yeniden gönderilmesi talebinde bulunulabilir.