D u y u r u l a r
ÖNEMLİ : Yeni üretilmiş sertifikanız, eski sertifikanızın süresi bittiğinde geçerli olacaktır. Eski sertifikanızın süresi dolduktan sonra yeni sertifikanızı kullanabilmeniz için yeni PIN OLUŞTURmalısınız. Gerekli adımlar ve uyarıların bulunduğu broşüre https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/dokumanlar/yonergeler/nes/nes_kilit_cozme/?info=1 adresinden ulaşabilirsiniz.
Süresi biten/bitecek e-imzaların yenile işlemleri idari görevi devam eden personel için yapılacaktır. Diğer koşullarda yenileme yapılmayacaktır. (05.11.2020)
TÜBİTAK proje başvurusunda bulunacak akademisyenler e-imza ihtiyaçlarını; TC no, kurum eposta, (varsa) proje numarası ve proje adı bilgilerinin bulunduğu dilekçe ile Dekanlık/Enstitü Müdürlüklerine iletebilirler.
KAMUSM'ye başvurusu yapıldığı halde epostasına başvuru linki gelmeyenler https://basvuru.kamusm.gov.tr/bs/sifreunutma.go adresinden eposta adreslerine yeniden başvuru linki gönderebilirler.
3 (üç) kez yanlış PIN girilmesi sonucu kilitlenen kartınız için https://onlineislemler.kamusm.gov.tr/landing sayfasından giriş yapılarak Kilit Çözme seçeneğinden yeni PIN belirleme işlemi yapılmalıdır. PUK kodu ile kesinlikle işlem yapılmamalıdır. PIN-PUK blokesi durumunda güncelleme bedeli, sertifika sahibi tarafından karşılanır.
Elektronik imzasını kaybeden kullanıcılar KAMUSM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayarak sertifikalarını iptal ettirmelidir. Yenileme işlemi sertifika iptal edildikten sonra yapılmaktadır. Kayıp/çalıntı durumunda güncelleme bedeli, sertifika sahibi tarafından karşılanır.
Elektronik imza ile ilgili sertifika kurulum yardımı için KAMUSM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayabilir veya Sorun Bildirim Destek https://bidbdestek.hacettepe.edu.tr/login.php sayfasından form doldurabilirsiniz.
Kullanıcı kaynaklı arıza, Kayıp/Çalıntı, PIN-PUK blokesi ve kimlik bilgisi güncellemesi gibi durumlarda güncelleme bedeli, sertifika sahibi tarafından karşılanır.
EBYS üzerinden üretilen verilerin elektronik ortamda ıslak imzaya eşdeğer kullanımını sağlamak amacıyla imzaya yetkili personele "Nitelikli Elektronik Sertifika" ve "Kart Okuyucu" temin edilecektir. KAMUSM, kurum tarafından onayı verİlen başvuru sahiplerinin e-posta adreslerine başvuru form linkini ve başvuru erişim parolasını gönderecektir. Bu parola ile form elektronik ortamda doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanarak TÜBİTAK Gebze adresine kargo ile gönderilmelidir.

** Paraf atan personele elektronik imza temin edilmeyecektir.
** Alınacak imzalar 3 yıl geçerli olacaktır.