D u y u r u l a r
ÖNEMLİ : Yeni üretilmiş sertifikanız, eski sertifikanızın süresi bittiğinde geçerli olacaktır. Eski sertifikanızın süresi dolduktan sonra yeni sertifikanızı kullanabilmeniz için yeni PIN OLUŞTURmalısınız. Yardım için broşüre https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/dokumanlar/yonergeler/nes/nes_kilit_cozme/?info=1 adresinden ulaşabilirsiniz.
Süresi biten/bitecek e-imzaların yenile işlemleri idari görevi devam eden personel için yapılmaktadır. Diğer koşullarda yenileme yapılmayacaktır. (05.11.2020)
TÜBİTAK proje başvurusunda kullanmak üzere e-imza ihtiyacı olan akademisyenler; TC no, kurum eposta, (varsa) proje numarası ve proje adı bilgilerinin bulunduğu dilekçelerini Dekanlık/Enstitü Müdürlüklerine iletebilirler.
KAMUSM'ye ön sipariş talebi iletildiği halde epostasına başvuru linki gelmeyenler https://basvuru.kamusm.gov.tr/bs/sifreunutma.go adresinden yeniden başvuru linki alabilirler.
3 (üç) kez yanlış PIN girilmesi sonucu kilitlenen kartınız için https://onlineislemler.kamusm.gov.tr/landing sayfasından giriş yapılarak Kilit Çözme seçeneğinden yeni PIN belirleme işlemi yapılmalıdır. PUK kodu ile kesinlikle işlem yapılmamalıdır. PIN-PUK blokesi durumunda güncelleme bedeli sertifika sahibi tarafından karşılanır.
Elektronik imzasını kaybeden kullanıcılar KAMUSM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayarak sertifikalarını iptal ettirmelidir. Yenileme işlemi sertifika iptal edildikten sonra yapılmaktadır. Kayıp/çalıntı durumunda güncelleme bedeli sertifika sahibi tarafından karşılanır.
Elektronik imza ile ilgili sertifika kurulum yardımı için KAMUSM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayabilir veya Sorun Bildirim Destek sayfasından form doldurabilirsiniz.
Kullanıcı kaynaklı arıza, Kayıp/Çalıntı, PIN-PUK blokesi ve kimlik bilgisi güncellemesi gibi durumlarda güncelleme bedeli sertifika sahibi tarafından karşılanır.
EBYS üzerinden üretilen verilerin elektronik ortamda ıslak imzaya eşdeğer kullanımını sağlamak amacıyla imzaya yetkili personele "Nitelikli Elektronik Sertifika" ve "Kart Okuyucu" temin edilecektir. KAMUSM, kurum tarafından onayı verilen başvuru sahiplerinin e-posta adreslerine başvuru form linkini ve erişim parolasını gönderecektir. Bu parola ile form elektronik ortamda doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanarak TÜBİTAK Gebze adresine sertifika sahibi tarafından kargo ile gönderilmelidir.

** Paraf atan personele elektronik imza temin edilmeyecektir.
** Alınacak imzalar 3 yıl geçerli olacaktır.